top of page
  • Zdjęcie autoraDaria

Co dać pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi?
To pytanie pojawia się bardzo często podczas moich konsultacji z klientami. Ściana nad blatem kuchennym potrzebuje skutecznego zabezpieczenia przed brudem, zwłaszcza przed tłuszczem, ale także przed działaniem wody. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego materiału. Pamiętajmy, że kuchnia jest sercem domu i nieodpowiednio dobrany materiał może nam popsuć efekt wizualny nawet przy najpiękniejszym meblach kuchennych. Postaram się przedstawić Wam kilka sprawdzonych rozwiązań oraz ich plusy i minusy.


Oczywiście najbardziej popularnym materiałem są płytki ceramiczne. Jeśli chodzi o kolor postawmy na jednolite kolorystycznie płytki. Chyba że mamy meble kuchenne w jednym kolorze, to wówczas możemy jak najbardziej zastosować płytki ze wzorem. Niewielkie płytki wyglądają zjawiskowo, jednak trzeba pamiętać o tym, że w fugach będzie się gromadził kurz.


Panele ze szkła pasują do nowoczesnych wnętrz. Są one bardzo łatwe do czyszczenia. Szkło dodatkowo odbija światło, dzięki czemu możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Coraz bardziej popularny ostatnio staje się lacobel. Jest to materiał podobny do szkła, ale o bardzo wysokim połysku, gładki oraz występujący w różnych kolorach.


Płyta laminowana może być w różnych odcieniach. Może przypominać drewno, ale także beton. Warto aby stolarz wykonując takie zabezpieczenie ściany korzystał z materiału używanego również na blat, który jest bardziej odporny na ścieranie, uszkodzenia oraz wilgoć.


Beton architektoniczny, to również bardzo popularny materiał, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go impregnatem. Takie wykończenie pomiędzy szafkami będzie odporne na zabrudzenia oraz na uszkodzenia mechaniczne. Niestety takie rozwiązanie nie ociepli nam kuchni, a wręcz odwrotnie, dlatego należy się zastanowić, czy kuchnia to odpowiednie miejsce na taki właśnie materiał ;)


Kamień lub cegła, to niezwykle elegancki sposób na wykończenie ścian. Jednak nie jest on do końca funkcjonalny. Liczne zagłębienia sprawiają, że na strukturze gromadzi się kurz. Ponadto często odpryskują pod wpływem uderzenia oraz jest problem z łatwym ich wyczyszczeniem, ponieważ powierzchnia nie jest gładka. Dodatkowo taki materiał należy koniecznie zabezpieczyć impregnatem. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie granitu, który nie wchłania wilgoci i dodatkowo jest odporny na uszkodzenia i wysokie temperatury.


Farby z przeznaczeniem do kuchni również są dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednią farbę odporną na wilgoć i szorowanie. Nie są to wbrew pozorów tanie materiały, ale jeśli zdecydujemy się na malowanie przestrzeni między blatem a szafkami wybierzmy farbę naprawdę dobrej jakości. Odpowiednie do takich powierzchni są farby lateksowe i ceramiczne.


Tapety w kuchni są również coraz popularniejszym rozwiązaniem, podobnie zresztą jest w przypadku łazienek. Tapeta do kuchni powinna być wykonana z włókna szklanego. Dobrze sprawdzają się też tapety winylowe na podkładzie fizelinowym.


Jak widzisz jest w czym wybierać :) Pamiętaj, że to co położysz na ścianę pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi będzie decydować o charakterze całego wnętrza, dlatego też warto zastanowić się chwilę, jaki efekt chcesz uzyskać oraz co najlepiej będzie pasowało do aranżacji całego domu/mieszkania.
67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page