top of page
  • Zdjęcie autoraDaria

Jak zachęcić dzieci do prac domowych?

Zaktualizowano: 6 cze 2023

Jestem wielką zwolenniczką przydzielania dzieciom domowych obowiazków dopasowanych do ich wieku i preferencji. Oczywiście moim celem nie jest narzucanie rygorystycznych zasad jak w wojsku, ale uważam, że każdy powinien umieć po sobie posprzątać i zadbać o swoją przestrzeń. Wprowadzanie obowiązków dla dzieci wyrabia systematyczność, daje poczucie współodpowiedzialności za dom, uzmysławia dzieciom podział zadań i współdziałania w rodzinie, daje powód do dumy dla samych dzieci.1. Dobry przykład

Dzieci naśladują nas na każdym kroku i obserwują co robimy. Jeśli dziecko widzi, że dbanie o dom jest dla nas ważne, odkurzamy czy wieszamy pranie, jest bardzo prawdopodobne, że będą chciały do nas dołączyć. Oczywiście maluszki są o wiele bardziej ciekawe, co akurat robi mama czy tata, jednak w przypadku starszych dzieci również warto spróbować. Zapytaj dziecko "Czy chcesz to zrobić ze mną?". Moja córcia chce uczestniczyć we wszystkim co ja robię, a ma 3 latka. Ze mną wyciąga rzeczy ze zmywarki, ze mną gotuje obiad, ze mną sprząta dom, ze mną wyciąga pranie i dobrze wie, które rzeczy należą do kogo. Zawsze jest chętna do współpracy, chociaż zwykle bardziej mi przeszkadza, no ale trzeba to jakoś znieść :) Wiem, że czasami szybciej zrobimy pewne czynności same, ale warto się przemęczyć i pozwolić dziecku sobie pomóc, bo zobaczysz, że kiedyś przyniesie to efekty i dziecko z chęcią będzie wyręczać Cię w codziennych obowiązkach. Od starszych dzieci możesz wymagać już więcej, przydzielić im konkretne zadania i częstotliwośc ich wykonywania. Wiadomo, że starszaki mają już swoje zajęcia, ale warto ich zachęcać do pracy w domu proponując na przykład jakąś nagrodę za pomoc w obowiązkach domowych (np. współną rodzinną zabawę lub rodzinny seans filmowy).


2. Precyzyjna komunikacja

Dzieci muszą dokładnie rozumieć czego od nich oczekujesz. Zamiast mówić "Idź, ogarnij swój pokój" powiedz "Chciałabym, żebyć odłożył zabawki na półkę i pościelił swoje łóżko".


3. Harmonogram

Zamiast sprzątać wtedy, kiedy jest już brudno, lepiej wprowadzić harmonogram sprzątania. Nauczy to dziecko systematyczności i z czasem pewne czynności będą oczywistością dnia codziennego. Na przykład:

  • poranny nawyk ścielenia łóżka

  • wieczorny nawyk sprzatania zabawek przez dzieci

  • tablica z codziennymi i tygodniowymi zadaniami.

Oczywiście są wyjątkowe sytuację, kiedy nie wykonamy naszego planu, ale pamiętaj, że to ty jesteś rodzicem i jeśli będziesz odpuszczać, to niczego nie nauczysz swojego dziecka. Skoro rodzic nie jest systematyczny, dziecko gubi się w naszych oczekiwaniach, nie jest pewne, czy chcemy, żeby łóżko było pościelone, czy jednak można sobie odpuścić ten obowiązek, bo w sumie to po co.


Więcej o obowiązkach dzieci dopasowanych do ich wieku przeczytasz na końcu posta.


4. Pochwal swoje dziecko

Obowiązki domowe są częścią życia i powinny być zauważane, ale nie zawsze wymagają wylewnych pochwał. Czasem wystarczy przybicie "piątki", aby potwierdzić wykonanie zadania przez dziecko. Jeśli dziecko zrobi coś, co wychodzi po za ramy jego codziennych obowiązków, to oczywiście zasługuje ono na pochwałę. Wybierzcie się wtedy na wspólne lody lub zróbcie coś fajnego, co sprawi przyjemnośc Twojemu dziecku, aby wysiłek jaki włożył w swoją pracę, kojarzył mu się z przyjemną nagrodą i powodował finalnie radość dziecka.


5. "Miejsce dla każdej rzeczy, wszystko na swoim miejscu"

Ty jako rodzic musisz zorganizować przestrzeń dla swojego maluszka. Pamiętaj o tym, żeby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Tu siedzą misie, a tam są książeczki, a w pudełku klocki, a w szufladzie puzzle. Jeśli Ty będziesz przestrzegać zasad i odkładać przedmioty na miejsce, to Twoje dziecko również będzie tak postępować. Zachęć dziecko do odkładania przedmiotów na miejsce kupując kolorowe pojemniki. Możesz dodatkowo nakleić na nie rysunek przedstawiający przedmioty w nich przechowywane np. lego, puzzle, lalki itd. Takie segregowanie zabawek będzie dla dziecka dodatkową zabawą :)35 wyświetleń0 komentarzy

Commenti


bottom of page