top of page
  • Zdjęcie autoraDaria

Jak zaprojektować dom biorąc pod uwagę kierunki świata?

Projektując dom nie zapominajmy o właściwym rozmieszczeniu pomieszczeń uwzględniając ich usytuowanie względem stron świata. Podstawowa zasada jest taka, aby planując układ pomieszczeń podążać za słońcem. Zaczynamy dzień w sypialni, więc powinna być ona tam, gdzie wstaje słońce, czyli na wschodzie. Wieczorem spędzamy czas w salonie, więc idealnym położeniem dla salonu jest południowy zachód.PÓŁNOC, PÓŁNOCNY WSCHÓD, PÓŁNOCNY ZACHÓD

To najsłabiej doświetlone kierunki, więc są idealne na ulokowanie tam pomieszczeń, które nie wymagają dużej ilości światła, takie jak: garaż, wiatrołap, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, kuchnia, toaleta. W pomieszczeniach wychodzących na północ unikaj błękitów, śnieżnobiałej bieli (możesz użyć tej cieplejszej wersji), chłodnych odcieni szarości, morskiej zieleni. Światło dzienne sprawi, że kolory te będą wyglądały na jeszcze chłodniejsze.


WSCHÓD

Po wschodniej stronie domu najlepiej umieścić kuchnię, ponieważ słońce będzie tam tylko o poranku, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się zbytnio nagrzewać i podczas robienia obiadu słońce nie będzie świeciło Tobie w twarz :)


POŁUDNIE, POŁUDNIOWY ZACHÓD

Słońce o tej porze dnia rzuca najcenniejsze oświetlenia, dlatego w tym kierunku należy zaplanować najważniejsze pomieszczenia, czyli takie, w których spędza się najwięcej czasu po południu, to jest salon i jadalnię. W takich wnętrzach w okresie letnim warto pomyśleć o roletach zaciemniających lub o grubych zasłonach, ponieważ mimo tego, że lubimy łapać jak najwięcej słońca, to takie pomieszczenia, zwłaszcza jeśli mamy duże okna tarasowe prowadzące do ogrodu, szybko się nagrzewają.


ZACHÓD

Salon możesz również umieścić na zachodniej stronie swojego domu, jeśli zależy Ci na relaksie bez przegrzewania się. Zachód idealnie nadaje się również na usytuowanie pokoi dziecięcych.


Projektując wnętrza zastanów się, kiedy jesteś w domu, gdzie spędzasz najwięcej czasu, jaki jest Twój plan dnia i przemyśl dobrze rozkład pomieszczeń uwzględniając kierunki świata, ponieważ dom ma być naszą strefą relaksu :)


57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page